Ürün Özellikleri

Ürünlerde Değişim Süresi Ne Kadar?
EYG COLLECTİON adresinden satın almış olduğunuz ürünlerin “kullanılmamış, yıpranmamış ve yeniden satışa uygun şekilde” olması şartıyla değişim süresi fatura tarihinden itibaren “14 GÜN”dür.
Siparişim ayıplı/defolu/yanlış gönderilmiş. Ne yapmalıyım?
Satışa sunduğumuz tüm ürünler, kargoya teslim edilmek üzere paketlenirken hasar kontrolünden geçer. Nadiren yaşanılan ürün ayıplı/defolu/yanlış şekilde tarafınıza ulaştıysa böyle bir durumda süreç şu şekilde işlemektedir; Siparişiniz kargo görevlisi tarafından adresinize ulaştırıldığında, ürünü teslim almadan önce mutlaka dış pakette hasar kontrolü yapın ve herhangi bir hasar gördüğünüz anda “Durum Tespit Tutanağı” hazırlatın. Sipariş tesliminden sonra fark ettiğiniz bir hasar durumunda, ilgili kargo şubesiyle hemen iletişim kurmanız ve “Durum Tespit Tutanağı” hazırlamalarını istemeniz gerekir. Eğer kargo şubesi size bu konuda yardımcı olmuyorsa, lütfen en kısa sürede bizi bilgilendirin. Hasar Tespit Tutanağıyla birlikte hasarlı ürünü EYG COLLECTİON adresimize gönderdiğinizde ürün değişim ya da iade işlemleriniz hızla tamamlanır ve size bu konuda bilgi verilir.
Değişim ve İade İşleminde Kargo Ücreti Ödeyecek miyim?
1- Firmamızın MNG Kargo ile anlaşması bulunmaktadır. Bu nedenle değişim ve iade işlemlerinde ürünlerinizi anlaşmalı olduğumuz kargo firması ile göndermeniz gerekmektedir. Başka bir kargo firmasıyla gönderilen ürünler, kargo ücretinin müşteri tarafından ödenmesi şartıyla kabul edilmektedir. Kargo ücreti ödenmeyen ürünlerin kargosu, firmamızca teslim alınmamakta, değişim ve iadesi kabul edilmemektedir. 2- Satın alınmış ürün ayıplı/defolu/yanlış şekilde tarafınıza ulaştıysa değişim işlemlerinde kargo ücretleri tarafımıza aittir. 3- Ayıplı/Defolu/Yanlış olmayan ürünlerin değişimlerinde; tarafımıza gönderilen ve değişim sonrasında alıcıya gönderilen kargoların ücreti ise müşteriye aittir.
Ürün İadesi yaptığımda ödediğim tutar bana nasıl iade edilecek?
Ürün iadesi yaptığınız zaman, ürün incelemeden kabul onayı aldıktan sonra, ödeme şeklinize sadık kalınarak paranız iade yapılmaktadır. 1- Ödemenizi kredi kartıyla gerçekleştirdiyseniz, taksitli işlemleriniz taksitli olarak, tek çekim işlemleriniz tek çekim olarak 7 iş günü içerisinde kartınıza iade edilir. 2- Ödemenizi banka kartı ile gerçekleştirdiyseniz, tek çekim olan işleminiz banka hesabınıza havale /eft yoluyla 7 iş günü içerisinde iade edilir. 3- Ödemenizi havale ile gerçekleştirdiyseniz, paranız, tarafımıza ulaştıracağınız ıban numaranıza 7 iş günü içerisinde iade edilir. 4- Kapıda ödeme seçeneği ile ödeme yaptıysanız tarafımıza ileteceğiniz IBAN numarasına 7 iş günü içerisinde paranız iade edilir.
Siparişimi Nasıl İptal Edebilirim?
Siparişinizin iptal işlemini gerçekleştirmek için 0212 945 26 26 numaralı Müşteri Hizmetleri’mize ya da 0549 660 58 14 – 0549 660 58 15 nolu whatsapp sipariş hattına ulaşabilirsiniz.